Syringomyelie

digitální ilustrace / Procreate

2021

Květen je měsícem vzácného onemocnění míchy s „krkolomným“ názvem Syringomyelie! 

Proto jsem se rozhodla vytvořit ilustraci a napsat ve stručnosti s čím bojuji a co toto onemocnění provází. Zároveň si tímto tvořením rozptyluji svou mysl od nepříjemných symptomů. Hlavně, bych byla ráda, kdyby se toto onemocnění dostalo do povědomí širší veřejnosti, tak i lékařů. 

Syringomyelie a Syringobulbie je vzácné degenerativní onemocnění míchy, v níž se vytváří cysta naplněná tekutinou (nazývaná syrinx). Vniká při narození, po úraze, infekci, rakovině či vrozené vady mozku jako např. Chiariho malformace. Syrinx v míše tlačí na páteř a tím může způsobit skoliózu a poškození nervů v míše, což vede u mnoha pacientů k široké škále symptomů, díky nimž je pro lékaře nečitelná a bohužel i neznámá. 

Ne všichni pacienti mají symptomy, ale i malá cysta vám může způsobovat velké bolesti či jiné symptomy způsobené právě zmiňovanou Syringomielií. 

Časté příznaky: bolesti krční páteře a zad, migrény, únava, slabost svalů, brnění, pálení, necitilivost tepla a chladu, problémy s vyprazdňováním, slabost horních a dolních končetin, ochrnutí, atrofie, neuropatická bolest, nekoordinované pohyby, skolióza, atd.

Díky těmto nepřeberným projevům je Syringomyelie těžko diagnostikována a často zaměněna za psychosomatické obtíže či přecitlivělost, čímž je pacient vystaven velkému stresu a může vést až k depresím a úzkostem z nepochopení a nenalézaní úlevy a příčin jeho obtíží, a to i po dlouhé roky života. Tato nemoc se diagnostikuje pomocí MRI nebo CT. 

Sdílejte prosím, aby se toto vzácné, ale zřídka slyšitelné onemocnění dostalo do povědomí veřejnosti!

#syringomyeliaawareness_cz
#vzacneonemocenimichy

Napsat komentář